مقالات

شرایط رطوبتی در سالن های کشت قارچ باید در حد 70-90 درصد باشد که برای فراهم نمودن این محیط، اتاق باید ایزوله شود تا بتوان عوامل محیطی ( دما، رطوبت و دی اکسید کربن ) را کنترل کرد.

برای ایجاد محیطی مناسب برای پرورش قارچ، نیاز به هوای تازه است که از طریق دریچه های قابل تنظیم در طول سقف راهروی اصلی و گرمای مورد نیاز آن توسط لوله های بخار یا آب گرم نصب شده روی کویل هواساز ایرواشر تامین می گردد.

اختلاف در چگالی هوای سرد و گرم باعث تولید جریان هوا می شود و محیط مناسب را برای پرورش فراهم می کند.
امروزه سامانه هایی با نام هواساز مرکزی یا هواساز ایرواشر طراحی شده است که برای فراهم نمودن شرایط سالن های پرورش، 4 فاکتور رطوبت، گرما، سرما و تهویه با هم تلفیق شده و شرایط متعادل آب و هوایی را برای رشد قارچ ها تامین می نماید.

هوای تازه :
در این دستگاه ها هوای تازه پس از عبور از صافی های مخصوص با مقداری از هوای در گردش مخلوط شده و سپس با عبور از کویل هواساز وارد تونل هوا می شود و سپس بعد از آماده سازی این هوای تازه از طریق منافذ تعبیه شده روی تونل وارد سالن های پروش می شود و پس از آن برای جلوگیری از هدر رفتن هوا و رطوبت، دریچه آن بسته و فقط هوای در گردش جریان خواهد داشت.

رطوبت سازی:
تولید رطوبت یا با استفاده از افشانک و یا از طریق سیستم رطوبت ساز داخلی انجام می گیرد.
رطوبت تولید شده در حالت دوم ریز تر از رطوبت تولید شده توسط افشانک است.
اگر به هوای تازه نیاز باشد باید به اندازه نیاز دریچه هوای در گردش بسته شده تا هوای تازه وارد اتاق شود و غلظت دی اکسید کربن داخل از منافذ اطراف درب ورودی خارج گردد.
به دلیل اجتناب از اختلال دما و رطوبت درون اتاق های رشد باید با استفاده از سامانه تهویه مطبوع مخصوص هواسازهای صنعتی قارچ این کار انجام گیرد و شرایط مطلوبی را برای کشت قارچ فراهم نمود.

برخی از محصولات شرکت هواساز کلین روم و ایرواشر اکونوپک و هواساز قارچ و هواساز هایژنیک و رطوبت ساز و فن سانتریفیوژ است .

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید