مقالات

اصلی ترین دستگاه های تهویه مطبوع، هواساز می باشد که به اختصار به آن AHU گویند که برای تولید هوای مطبوع با دستیابی به دما و رطوبت کار می کند.
دستگاه هواساز وسیله ای برای تبادل حرارت همچون گرفتن گرما و رطوبت زیاد هوا و یا دادن گرما و رطوبت به هوا و در کل مطبوع سازی محیط و این کار بسته به حالت گرمایش و یا سرمایش، سیال عامل آن، آب گرم و آب سرد می باشد و انتقال سرما و گرما نیز از طریق فن دستگاه می باشد.

دستگاه های هواساز به دلیل کانال کشی سالهای زیادی دوام خواهد داشت در حالی که در فن ها به دلیل استفاده از شبکه های لوله کشی، رطوبت آن باعث پوسیدگی زودرس می شود.
هواساز ها و رطوبت ساز ها همانگونه که در قسمت صنایع وابسته در سایت نیز گفته شده است در سالن های پرورش قارچ، مرغداری، سالن های نساجی، دامداری ها، گلخانه، سردخانه، کارخانجات، آزمایشگاه ها و ... استفاده می شود و به تازگی استفاده از آن در مراکز خرید ، پاساژها و لابی هتل ها به خصوص در مناطق خشک و گرمسیری نیز زیاد شده است.
دستگاه های رطوبت ساز در هر مکانی که رطوبت حائز اهمیت است استفاده می شود.
دستگاه های رطوبت ساز های جدید اتوماتیک بوده و با حسگر کنترل رطوبت دیجیتالی کار می کنند.
رطوبت ساز ها و مه پاش ها وظیفه تولید رطوبت و مه را به عهده دارند و کاربرد ها و انواع متفاوتی دارند. این دستگاه ها به 3 دسته تقسیم می شود: رطوبت ساز-مه پاش پروانه ای که یکی از پرکاربرد ترین انواع آن است که در اکثر محیط های صنعتی گفته شده در بالا کاربرد دارد. انواع دیگر آن رطوبت ساز –مه پاش نازلی و فرکانسی می باشد.

ایرواشر:

دستگاه ایرواشر سیستمی تبخیری است که با کاهش دمای خشک محیط شرایط مطبوع را فراهم می کند.
نحوه عملکرد به این گونه است که آب به وسیله یک پمپ وارد دستگاه شده و با اسپری کردن آن سطح تماس آن را با هوا بالا میبرد به این صورت آب با جذب گرمای هوا باعث کاهش دما میشود.
در کل وظایف دستگاه ایرواشر رطوبت زنی، رطوبت گیری، خنک کردن هوا با روش تبخیری و زدودن گرد و غبار و آلودگی می باشد به همین دلیل به عنوان دستگاه خنک کننده نیز می توان از آن استفاده نمود.
برای دوام بیشتر این دستگاه باید نظافت ان را رعایت کرد و همیشه در زمان های معین تیغه های دمپر، لوله های اصلی و قائم و کلیه قسمت های مرتبط با آب فشان، تیغه های قطره گیر، صافی های دستگاه، واشرها و تمامی درزها و سینی تجمع لجن به طور کامل تمیز شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید