مقالات

هواساز :

اصلی ترین دستگاه های تهویه مطبوع، هواساز می باشد که به اختصار به آن AHU گویند که برای تولید هوای مطبوع با دستیابی به دما و رطوبت کار می کند.
دستگاه هواساز وسیله ای برای تبادل حرارت همچون گرفتن گرما و رطوبت زیاد هوا و یا دادن گرما و رطوبت به هوا و در کل مطبوع سازی محیط و این کار بسته به حالت گرمایش و یا سرمایش، سیال عامل آن، آب گرم و آب سرد می باشد و انتقال سرما و گرما نیز از طریق فن دستگاه می باشد.

دستگاه هواساز یکی از دستگاه های بسیار پرکاربرد در زمینه تهویه می باشد . این دستگاه جهت هوادهی ، سرمایش ، گرمایش ، فیلتراسیون ، گردش هوای فضای مورد نظر استفاده می شود . میزان هوادهی در این دستگاه ه از 1000CFM تا 50/000CFM می باشد
این دستگاه ها به صورت تک منطقه ای و یا چند منطقه ای تولید می شوند و بسته به مکان مورد استفاده دارای آپشن های متفاوت هستند .
این دستگاه ها به طور معمول با پروفیل های آلومینیم و جدار های گالوانیزه با هوابندی مناسب به صورت دو جداره با لایه عایق 0پلی استایلن یا پلی اورتان یا پشم سنگ بنا بر سفارش ساخته می شوند با میزان هوادهی های مختلف و درون این دستگاه ها برای فیلتراسیون از فیلترهای مختلف از جمله پیش فیلتر آلومینیمی ، کفی پلیتد ، فیلتر کیسه ای ، فیلتر هپا ، فیلتر اولپا ، فیلتر کربن فعال و ... استفاده می شود که این فیلتر ها خود دارای کلاس بندی های مختلفی می باشند .
به جهت ایجاد سرمایش و گرمایش درون این دستگاه ها از قطعه ای بنام کویل استفاده می شود که کویل ساختاری مشابه رادیاتور را داراست و دارای بازده ها و توان های مختلفی می باشد که با توجه به منطقه و اقلیم آب و هوایی و میزان گرما و یا سرمای مورد نیاز طراحی میگردد.
فن دستگاه بنا به نوع عملکرد می تواند از نوع سانتریفیوژ بکوارد و یا فوروارد باشد .
در زمینه گردش هوا در فضای مورد نظر این دستگاه ها دارای دو دریچه (دمپر) جهت مکش هوا می باشند که یکی از آنها دمپر هوای تازه و دیگری دمپر هوای برگشت نام دارد .
رنگ دستگاه از نوع الکترواستاتیک می باشد .
امکان نصب تیغه قطره گیر آلومینیومی یا گالوانیزه ، امکان نصب سینی تقطیر با تخلیه و شیب مناسب ، امکان نصب هیت ریکاوری و یا بازیافت انرژی ، امکان نصب سیستم کنترل تمام اتوماتیک
مجهز به دریچه بازدید شیشه ای دوجداره همراه با کلید روشنایی در قسمت های ضروری همینطور دمپر ایرفویل با امکان نصب موتور دمپر

دستگاه های هواساز به دلیل کانال کشی سالهای زیادی دوام خواهد داشت در حالی که در فن ها به دلیل استفاده از شبکه های لوله کشی، رطوبت آن باعث پوسیدگی زودرس می شود.
هواساز ها و رطوبت ساز ها همانگونه که در قسمت صنایع وابسته در سایت نیز گفته شده است در سالن های پرورش قارچ، مرغداری، سالن های نساجی، دامداری ها، گلخانه، سردخانه، کارخانجات، آزمایشگاه ها و ... استفاده می شود و به تازگی استفاده از آن در مراکز خرید ، پاساژها و لابی هتل ها به خصوص در مناطق خشک و گرمسیری نیز زیاد شده است.
دستگاه های رطوبت ساز در هر مکانی که رطوبت حائز اهمیت است استفاده می شود.
دستگاه های رطوبت ساز های جدید اتوماتیک بوده و با حسگر کنترل رطوبت دیجیتالی کار می کنند.
رطوبت ساز ها و مه پاش ها وظیفه تولید رطوبت و مه را به عهده دارند و کاربرد ها و انواع متفاوتی دارند. این دستگاه ها به 3 دسته تقسیم می شود: رطوبت ساز-مه پاش پروانه ای که یکی از پرکاربرد ترین انواع آن است که در اکثر محیط های صنعتی گفته شده در بالا کاربرد دارد. انواع دیگر آن رطوبت ساز –مه پاش نازلی و فرکانسی می باشد.

هواساز هایژنیک :

این دستگاه نیز همانطور که از نامش مشخص است نوعی هواساز می باشد که البته دارای ویژگی های خاصی است که پسوند هایژنیک را به دوش میکشد . لغت هایژنیک خود به معنی بهداشتی می باشد لذا این هواساز ها ضمن انجام کلیه اموری که در خصوص هواساز های معمولی گفته شد از آنجایی که برای صنایع حساس مانند کلین روم ها ، اتاق های جراحی ، داروسازی ها ، صنایع حساس الکترونیکی و ... استفاده می شوند لذا باید دارای ویژگی های خاصی باشند تا از ورود هرگونه باکتری ، میکروب ، آلودگی و... به هوای سالن جلوگیری نمایند . این دستگاه ها دارای جداره داخلی از جنس استیل ، پروفیل های بدون لبه تیز و به صورت نیم گرد ، دارای چسب آنتی باکتریال ، لامپ یو وی ، و فیلترهای خاص می باشد که این فیلتر ها توان این را دارا هستند که هوای فضای مورد نیاز را تا 99/99 درصد از هرگونه آلودگی و حتی بوی نامطبوع پاک نمایند .
همانطوری که گفته شد تمامی قطعات داخلی این هواساز ها از جنس استیل بوده و دارای قطعات کنترلی خاص مانند DPS , DPG , ، شیربرقی ، موتور دمپر و تابلو برقی جهت بهینه سازی مصرف با قطعات مختلف می باشند .
در این دستگاه ها از پلاگ فن به عنوان دمنده استفاده می شود که نوعی فن بکوارد می باشد .
دستگاه براساس استانداردهای VDI6022 تولید میگرددو دارای گواهینامه های GMP و CE میباشد.
لازم به ذکر است تمامی آپشن های ذکر شده در مورد هواساز می تواند در مورد هواساز هایژنیک نیز نصب گردد با این تفاوت که دستگاه های هواساز هایژنیک هر آپشنی داخل دستگاه باشد از جنس استیل می باشد و داخل این دستگاه هیچگونه لبه و یا گوشه تیز وجود نخواهد داشت .

ایرواشر:

دستگاه ایرواشر سیستمی تبخیری است که با کاهش دمای خشک محیط شرایط مطبوع را فراهم می کند.
نحوه عملکرد به این گونه است که آب به وسیله یک پمپ وارد دستگاه شده و با اسپری کردن آن سطح تماس آن را با هوا بالا میبرد به این صورت آب با جذب گرمای هوا باعث کاهش دما میشود.
در کل وظایف دستگاه ایرواشر رطوبت زنی، رطوبت گیری، خنک کردن هوا با روش تبخیری و زدودن گرد و غبار و آلودگی می باشد به همین دلیل به عنوان دستگاه خنک کننده نیز می توان از آن استفاده نمود.
برای دوام بیشتر این دستگاه باید نظافت ان را رعایت کرد و همیشه در زمان های معین تیغه های دمپر، لوله های اصلی و قائم و کلیه قسمت های مرتبط با آب فشان، تیغه های قطره گیر، صافی های دستگاه، واشرها و تمامی درزها و سینی تجمع لجن به طور کامل تمیز شود.

این دستگاه ها یکی از مهمترین فعالیت هایی که انجام می دهند بحث ایجاد رطوبت و خنک سازی هوا با روش سرمایش تبخیری با هزینه پایین می باشد . این عمل به واسطه قطعه ای به نام افشانک انجام می گردد که عملکردی مانند انژکتور خودرو دارد و آب را به صورت پودر در هوا در آورده و رطوبت ایجاد شده علاوه بر مرطوب سازی فضای مورد تهویه باعث خنک شدن نیز می شود . که در این دستگاه ها امکان استفاده از رطوبت زن بخار نیز فراهم می باشد .
این دستگاه ها در فضاهایی استفاده می شوند که ضمن نیاز به خنک شدن دو نکته حائز اهمیت دارند : اول اینکه نباید محدودیتی برای ایجاد رطوبت در فضا داشته باشند و دوم اینکه میخواهند عمل خنک شدن هوا با حداقل هزینه صورت پذیرد لذا به جای اینکه برای عمل خنک سازی از کویل سرد استفاده شود از سیستم ایرواشر استفاده می شود .
لازم به ذکر است که در این دستگاه ها امکان فیلتراسیون هوا نیز وجود دارد و فن این مدل دستگاه ها معمولا از نوع فوروارد می باشد .
پروفیل این دستگاه ها از جنس آلومینیوم می باشد و به صورت دو جداره از جنس گالوانیزه و عایق می باشد .
رنگ دستگاه ها از نوع الکترواستاتیک می باشد .
دارای دریچه هوای آلومینیومی ایرفویل با قابلیت نصب موتور دمپر
امکان نصب پمپ کفکش یا سانتریفیوژ بنا به درخواست مشتری
مجهز به ریل آب و افشانک
امکان نصب کویل و سیستم کنترل تمام اتوماتیک

 

برخی از محصولات شرکت هواساز کلین روم و ایرواشر اکونوپک و هواساز قارچ و هواساز هایژنیک و رطوبت ساز و فن سانتریفیوژ است .

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید