هواساز :

اصلی ترین دستگاه های تهویه مطبوع، هواساز می باشد که به اختصار به آن AHU گویند که برای تولید هوای مطبوع با دستیابی به دما و رطوبت کار می کند.
دستگاه هواساز وسیله ای برای تبادل حرارت همچون گرفتن گرما و رطوبت زیاد هوا و یا دادن گرما و رطوبت به هوا و در کل مطبوع سازی محیط و این کار بسته به حالت گرمایش و یا سرمایش، سیال عامل آن، آب گرم و آب سرد می باشد و انتقال سرما و گرما نیز از طریق فن دستگاه می باشد.

دستگاه هواساز یکی از دستگاه های بسیار پرکاربرد در زمینه تهویه می باشد . این دستگاه جهت هوادهی ، سرمایش ، گرمایش ، فیلتراسیون ، گردش هوای فضای مورد نظر استفاده می شود . میزان هوادهی در این دستگاه ه از 1000CFM تا 50/000CFM می باشد
این دستگاه ها به صورت تک منطقه ای و یا چند منطقه ای تولید می شوند و بسته به مکان مورد استفاده دارای آپشن های متفاوت هستند .
این دستگاه ها به طور معمول با پروفیل های آلومینیم و جدار های گالوانیزه با هوابندی مناسب به صورت دو جداره با لایه عایق 0پلی استایلن یا پلی اورتان یا پشم سنگ بنا بر سفارش ساخته می شوند با میزان هوادهی های مختلف و درون این دستگاه ها برای فیلتراسیون از فیلترهای مختلف از جمله پیش فیلتر آلومینیمی ، کفی پلیتد ، فیلتر کیسه ای ، فیلتر هپا ، فیلتر اولپا ، فیلتر کربن فعال و ... استفاده می شود که این فیلتر ها خود دارای کلاس بندی های مختلفی می باشند .
به جهت ایجاد سرمایش و گرمایش درون این دستگاه ها از قطعه ای بنام کویل استفاده می شود که کویل ساختاری مشابه رادیاتور را داراست و دارای بازده ها و توان های مختلفی می باشد که با توجه به منطقه و اقلیم آب و هوایی و میزان گرما و یا سرمای مورد نیاز طراحی میگردد.
فن دستگاه بنا به نوع عملکرد می تواند از نوع سانتریفیوژ بکوارد و یا فوروارد باشد .
در زمینه گردش هوا در فضای مورد نظر این دستگاه ها دارای دو دریچه (دمپر) جهت مکش هوا می باشند که یکی از آنها دمپر هوای تازه و دیگری دمپر هوای برگشت نام دارد .
رنگ دستگاه از نوع الکترواستاتیک می باشد .
امکان نصب تیغه قطره گیر آلومینیومی یا گالوانیزه ، امکان نصب سینی تقطیر با تخلیه و شیب مناسب ، امکان نصب هیت ریکاوری و یا بازیافت انرژی ، امکان نصب سیستم کنترل تمام اتوماتیک
مجهز به دریچه بازدید شیشه ای دوجداره همراه با کلید روشنایی در قسمت های ضروری همینطور دمپر ایرفویل با امکان نصب موتور دمپر

دستگاه ایرواشر ساخت شرکت هواتراز سپاهان از نظر بخش های مختلف همانند دستگاه هوارسان یک منطقه ای میباشد ولی در این دستگاه کویل سرمایشی حذف شده و به جای آن یک قسمت به نام (( air washer ))  اضافه شده است.این قسمت مجهز به افشانک های آب میباشد که درکلاس های مختلف طبقه بندی شده است این کلاس ها عبارتند از کلاس 4 کلاس 6 و کلاس 8 که هر کدام بر اساس محیطی که قرار است ایرواشر در آن نصب شود طراحی و نصب میشود.پمپاژ آب به وسیله ی یک پمپ کف کش انجام میشود که با فشار مناسب خود باعث پودر شدن کامل آب میشود.

شرایط رطوبتی در سالن های کشت قارچ باید در حد 70-90 درصد باشد که برای فراهم نمودن این محیط، اتاق باید ایزوله شود تا بتوان عوامل محیطی ( دما، رطوبت و دی اکسید کربن ) را کنترل کرد.

برای ایجاد محیطی مناسب برای پرورش قارچ، نیاز به هوای تازه است که از طریق دریچه های قابل تنظیم در طول سقف راهروی اصلی و گرمای مورد نیاز آن توسط لوله های بخار یا آب گرم نصب شده روی کویل هواساز ایرواشر تامین می گردد.

هواساز ها جز یکی از مهم ترین تجهیزات ایجاد گرمایش وسرمایش هستند به گونه ای که با توجه به مبحث گران شدن انرژی این مطلب یکی از اساسی ترین بحث های صنعت تاسیسات میباشد لازم به ذکر است که هواساز ها دارای تقسیم بندی ها ی متعدد میباشند و برای هر منطقه آب وهوایی نیاز است که هواساز متناسب با آن شرایط آب وهوایی تامین شود.

برخی از محصولات شرکت هواساز کلین روم و ایرواشر اکونوپک و هواساز قارچ و هواساز هایژنیک و رطوبت ساز و فن سانتریفیوژ است .

هواساز ها چند وظیفه را به طور همزمان بر عهده دارند:

1-ایجاد هوای پاک وتمیز با توجه نوع فیلتراسیونی که برای آنها در نظر گرفته میشود.

2-ایجاد هوای گرم